Planning

lundi 20 juin 2022

Heures événement (+)
08:45 - 09:00 Opening remarks (Amphitheater)  
09:00 - 10:00 Plenary talk (Amphitheater) - Chair : Helmut Pottmann (+)  
09:00 - 10:00 › Computing with isometries and developable surfaces - Johannes Wallner, TU Graz
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 12:35 Minisymposium 1 - Nonlocal and Geometric Data Analysis (Amphitheater) - Chair : Martin Burger (+)  
10:30 - 10:55 › Provably convergent deep learning-based methods for imaging inverse problems - Sören Dittmer, Cambridge University
main file
10:55 - 11:20 › Learning mean curvature flows with neural networks - Simon Masnou, Institut Camille Jordan
main file
11:20 - 11:45 › The Geometry of Adversarial Training - Leon Bungert, Hausdorff Center for Mathematics
main file
11:45 - 12:10 › Cut Pursuit and Geometric Applications - Hugo Raguet, LIFAT
main file
12:10 - 12:35 › Variational Graph Methods for Efficient Point Cloud Sparsification - Daniel Tenbrinck, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg - Martin Burger, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
main file
10:30 - 12:35 Minisymposium 2 - Random matrices and approximation using function values (Room A) - Mario Ullrich (+)  
10:30 - 10:55 › The power of random information for function approximation on manifolds - Mathias Sonnleitner, Institute of Mathematics and Scientific Computing, University of Graz
main file
10:55 - 11:20 › Sampling recovery in $L_2$ - David Krieg - RICAM Linz
main file
11:20 - 11:45 › Weighted least-squares approximation in expected $L^2$ norm - Matthieu Dolbeault, Laboratoire Jacques-Louis Lions
main file
11:45 - 12:10 › Life beyond orthogonality: Sparse recovery in randomly sampled bounded Riesz systems -- theory and applications - Simone Brugiapaglia, Concordia University
main file
12:10 - 12:35 › How much randomness is needed for high-confidence Monte Carlo integration? - Robert J. Kunsch, RWTH Aachen University
main file
10:30 - 12:35 Contributed session 1 - Optimization (Room C) - Chair : Pierre Ablin (+)  
10:30 - 10:55 › Symmetry and Saddle Points in the Numerical Solutions of Geometric Variational Problems - Thomas Yu, Drexel University
main file
10:55 - 11:20 › Implicit Bias of SGD for Diagonal Linear Networks: a Provable Benefit of Stochasticity - Scott Pesme, EPFL
main file
11:20 - 11:45 › On gradient-based methods for ptychography - Oleh Melnyk, German Research Center for Environmental Health - Helmholtz Center München (GmbH), TU Munich
main file
11:45 - 12:10 › Provable Phase retrieval via Mirror descent - Jean-Jacques GODEME, GREYC
main file
12:10 - 12:35 › SHINE: SHaring the INverse Estimate for bi-level optimization - Thomas Moreau, Modelling brain structure, function and variability based on high-field MRI data
main file
10:30 - 12:35 Contributed session 2 - Splines (Room B) - Chair : Thomas Sauer (+)  
10:30 - 10:55 › $C^1$ Simplex--Splines on Simplices in ${\mathbb{R}}^s$. - Jean-Louis MERRIEN, IRMAR
main file
10:55 - 11:20 › Error estimates for harmonic and biharmonic interpolation splines with annular blocks - Ognyan Kounchev, Ognyan Kounchev
main file
11:20 - 11:45 › Fast Formation of Matrices for Least-Squares Fitting by Tensor-Product Spline Surfaces - Sandra Merchel, MTU Aero Engines AG
main file
11:45 - 12:10 › Optimization of Curves Distributions Intersections for a Near to Eye Display Design - Fabian Rainouard, Laboratoire Jean Kuntzmann, Université de Grenoble Alpes, France, IRIMAS UR UHA 7499, Univ. Haute-Alsace, CEA-LETI, Univ. Grenoble Alpes
main file
12:10 - 12:35 › Learning spline parameterization for noisy data fitting - Imperatore Sofia, Department of Mathematics and Computer Science "U. Dini" - University of Florence
main file
12:35 - 12:45 Souvenirs avec Paul Sablonniere (Room C) - Jean-Louis Merrien  
12:35 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Plenary talk (Amphitheater) - Chair : Tino Ullrich (+)  
14:30 - 15:30 › Generalized sparse grid methods and applications - Michael Griebel, Universität Bonn
main file
15:30 - 16:00 Coffee break (Lobby)  
16:00 - 18:30 Minisymposium 3 - Sparsity, optimization and learning (Amphitheater) - Chair : Clarice Poon (+)  
16:00 - 16:25 › Asymmetric compressive learning guarantees with applications to quantized sketches - Laurent Jacques, INMA, ICTEAM, UCLouvain
main file
16:25 - 16:50 › High-probability Convergence Bounds for Non-convex Stochastic Gradient Descent, with applications to learning - Stephen Becker, University of Colorado Boulder
main file
16:50 - 17:15 › Implicit differentiation for fast hyperparameter selection in non-smooth convex learning - Quentin Bertrand, Université de Montréal
main file
17:15 - 17:40 › Nonsmooth Implicit Differentation for Machine Learning - Antonio Silveti-Falls, Toulouse School of Economics
main file
17:40 - 18:05 › Continuous Time Frank-Wolfe Does Not Zig-Zag, But Multistep Methods Do Not Accelerate - Yifan Sun, Stony Brook University
main file
18:05 - 18:30 › Smooth re-parametrizations for sparse regularization - Clarice Poon, University of Bath
main file
16:00 - 18:30 Minisymposium 4 - Advances in IGA and its applications (Room A) - Chair : Deepesh Toshniwal (+)  
16:00 - 16:25 › Advances in patient-specific IGA-based cardiovascular simulation - David Gunderman, Purdue University [West Lafayette], Stanford School of Medicine [Stanford]
main file
16:25 - 16:50 › Optimal spline subspaces for outlier-free isogeometric analysis - Hendrik Speleers, Department of Mathematics, University of Rome Tor Vergata
main file
16:50 - 17:15 › Isogeometric de Rham complex discretization in solid toroidal domains - Francesco Patrizi, Max-Planck-Institut für Plasmaphysik [Garching]
main file
17:15 - 17:40 › Geometrically Smooth Splines for IGA - Michelangelo Marsala, Inria, Aromath
main file
17:40 - 18:05 › Almost-C1 splines - Deepesh TOSHNIWAL - Delft Institute of Applied Mathematics, Delft University of Technology (TU Delft)
main file
16:00 - 18:30 Contributed session 3 - Imaging (Room B) - Chair : Gabriele Steidl (+)  
16:00 - 16:25 › Manifold rewiring for unlabeled imaging in large noise - Thomas Laporte, Université Côte d'Azur, INRIA, LJAD - André Galligo, Université Côte d'Azur, INRIA, LJAD
main file
16:25 - 16:50 › Deformable Voxel Grids - Raphaël Groscot, CEREMADE
main file
16:50 - 17:15 › Image Processing for Large Volume Data in Sparse Representations - Tomas Sauer, University of Passau & Fraunhofer IIS
main file
17:15 - 17:40 › Manifold rewiring for unlabeled imaging in large noise - Valentin Debarnot, University of Basel
main file
17:40 - 18:05 › Tikhonov Regularization of Circle-Valued Signals - Laurent Condat, King Abdullah University of Science and Technology
main file
18:05 - 18:30 › A General Framework for Smoothing Arbitrary Signals in Computer Graphics and Biomedicine - Simone Cammarasana, Istituto di Matematica Applicata e Tecnologie Informatiche
main file
16:00 - 18:30 Contributed session 4 - CAGD (Room C) - Chair : Caroline Moosmueller (+)  
16:00 - 16:25 › Repulsive Curves and Surfaces - Henrik Schumacher, Chemnitz University of Technology
main file
16:25 - 16:50 › G1 Hermite interpolation method for spatial PH curves over planar PH curves - Song Yoonae, Department of Mathematics, Dongguk University-Seoul, Korea
main file
16:50 - 17:15 › New shape control tools for rational Bézier curve design - Andriamahenina Ramanantoanina, Universita della Svizerra italiana
main file
17:15 - 17:40 › Planar Polynomial PH Curves revisited - Salim TALEB, Laboratoire de Matériaux Céramiques et de Mathématiques
main file
17:40 - 18:05 › Pythagorean-hodograph projections of spatial polynomial curves - Jan Vrsek, University of West Bohemia
main file
18:05 - 18:30 › Singular cases of planar and spatial C1 Hermite interpolation problems based on quintic Pythagorean-hodograph curves - Kai Hormann, Universitá della Svizzera Italiana
main file
18:30 - 20:30 Welcome cocktail (Lobby)  

mardi 21 juin 2022

Heures événement (+)
09:00 - 10:00 Plenary talk (Amphitheater) - Chair : Jean-François Aujol (+)  
09:00 - 10:00 › Approximation of Measures by Measures supported on Curves - Gabriele Steidl, TU Berlin
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 12:35 Minisymposium 5 - Greedy and sparse approximation (Amphitheater) - Chair: Gustavo Garrigos (+)  
10:30 - 10:55 › Greedy algorithms in numerical integration - Vladimir Temlyakov, University of South Carolina
main file
10:55 - 11:20 › On LASSO-type Regularizations and Sparsity of their Minimizers - Simon Foucart, Texas A&M
main file
11:20 - 11:45 › Constructive sparsification of finite frames with application in optimal function recovery - Tino Ullrich - Chemnitz University of Technology
main file
11:45 - 12:10 › Results for the Weak Chebyshev Greedy Algorithm in Banach spaces - Eugenio Hernandez, Universidad Autonoma de Madrid
main file
12:10 - 12:35 › Lebesgue-type inequalities in greedy approximation with respect to bases - Jose L Ansorena, Universidad de La Rioja
main file
10:30 - 12:35 Minisymposium 6 - Advances in phase retrieval (Room A) - Chair: Rima Alaifari (+)  
10:30 - 10:55 › Infinite-dimensional STFT phase retrieval from lattice samples: uniqueness and stability - Lukas LIEHR - University of Vienna
main file
10:55 - 11:20 › Uniqueness of phase retrieval from three measurements - Philippe Jaming - Institut de Mathématiques de Bordeaux
main file
11:20 - 11:45 › Phase retrieval of entire functions - Matthias Wellershoff - Seminar for Applied Mathematics, ETH Zurich
main file
11:45 - 12:10 › Stable Phase Retrieval from Locally Connected Measurements - Cheng Cheng - Sun Yat-Sen University [Guangzhou]
main file
12:10 - 12:35 › On Gabor phase retrieval from samples - Rima Aliafari, ETH Zurich
main file
10:30 - 12:35 Contributed session 5 - Partial Differential Equations (Room B) - Chair : Ujué Etayo (+)  
10:30 - 10:55 › Adaptive meshfree solving of linear PDEs: Analysis of target-data dependent greedy kernel methods - Tizian Wenzel, University of Stuttgart
main file
10:55 - 11:20 › Comparison of 2 PDE models for anisotropic non local interactions in 2D - André Galligo, Université Côte d'Azur, INRIA, LJAD
main file
11:20 - 11:45 › A Phase-field Approach to Variational Hierarchical Surface Segmentation - Josua Sassen - University of Bonn
main file
11:45 - 12:10 › A Stable Method for Discretizing Differential Operators on Curves and Surfaces Using the RBF-FD Method - Jacob Blazejewski - Michigan Technological University
main file
12:10 - 12:35 › Edge adaptive methods and machine learning for high-resolution image reconstruction - Agustin Somacal, Laboratoire Jacques-Louis Lions - Matthieu Dolbeault, Laboratoire Jacques-Louis Lions
main file
10:30 - 12:35 Contributed session 6 - Isogeometric Analysis (Room C) - Chair : Hendrik Speleers (+)  
10:30 - 10:55 › An algorithm for the unrefinement of domain parameterizations in isogeometric analysis - Teymur Heydarov, Heydarov
main file
10:55 - 11:20 › Approximate C1-smoothness for isogeometric analysis over multi-patch domains - Thomas Takacs, Johann Radon Institute for Computational and Applied Mathematics
main file
11:20 - 11:45 › Isogeometric Immersed Methods - Francesca Pelosi, Université Tor Vergata
main file
11:45 - 12:10 › THB-spline projectors based on restricted hierarchical spline fitting and their application to weighted isogeometric collocation - Bert Juettler, Johannes Kepler University, Linz/Austria
main file
12:10 - 12:35 › Topologically Unrestricted Isogeometric Splines on Multi-Patch Domains with Extraordinary Vertices - Philipp Langgruber, JKU - Linz
main file
12:35 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Plenary talk (Amphitheater) - Chair : Irène Kaltenmark (+)  
14:30 - 15:30 › Designing Invariant and Equivariant Neural Networks - Yaron Lipman, Weizmann Institute and Meta Research
main file
15:30 - 16:30 Poster session (Lobby) (+)  
15:30 - 16:30 › A framework for bilevel optimization that enables stochastic and global variance reduction algorithms - Mathieu Dagréou - Inria Saclay
main file
15:30 - 16:30 › A new family of non-uniform subdivision scheme with two tension and one shape parameters - Mohamed-Yassir NOUR - Mohamed-Yassir NOUR
main file
15:30 - 16:30 › A new max-based compression algorithm for surrogate modelling. Application to the processing of neutronics data - Olivier TRUFFINET - CEA/SERMA/LPEC
main file
15:30 - 16:30 › A shape-preserving C2 stationary subdivision schemes with the fourth-order accuracy - Jinyoung Kim - Jinyoung Kim
main file
15:30 - 16:30 › A streamlined NURBS-based workflow for precise Additive Manufacturing - Javier Sánchez-Reyes - IMACI, ETS Ingeniería Industrial Ciudad Real, Universidad de Castilla-La Mancha, Jesús M. Chacón - IMACI, ETS Ingeniería Industrial Ciudad Real, Universidad de Castilla-La Mancha, Javier Vallejo - IMACI, ETS Ingeniería Industrial Ciudad Real, Universidad de Castilla-La Mancha
main file
15:30 - 16:30 › Aesthetic planar curves - Alicia Cantón - Universidad Politécnica de Madrid, Leonardo Fernandez-Jambrina - Universidad Politécnica de Madrid, María Jesús Vázquez-Gallo - Universidad Politécnica de Madrid
main file
15:30 - 16:30 › Algorithm for the modelling of the lung/bronchial tree coupling customised - Thomas Laporte - Université Côte d'Azur, INRIA, LJAD, André Galligo - Université Côte d'Azur, INRIA, LJAD
main file
15:30 - 16:30 › An adaptive residual sub-sampling algorithm for kernel interpolation based on maximum likelihood estimations - Roberto Cavoretto - University of Turin
main file
15:30 - 16:30 › An RBF-FD Method for Solving Partial Differential Equations on Evolving Curves and Surfaces - Caleb Jacobs - University of Colorado [Boulder], Department of Applied Mathematics [Boulder]
main file
15:30 - 16:30 › Convergence analysis of Hermite subdivision schemes of any arity - Zeze Zhang - University of Alberta
main file
15:30 - 16:30 › C^2 quartic splines on mixed macro-structures - Salah EDDARGANI - MISI Laboratory, Hassan First University of Settat, Settat 26000, Morocco
main file
15:30 - 16:30 › Deep Network Multi-Spline Approximation Method - Rania Sefti, LANO Laboratory, IDP Laboratory
main file
15:30 - 16:30 › Diffeomorphic Deformations and Topological Changes for Trees of 3D Curves - Pierre-Louis Antonsanti - MAP5
main file
15:30 - 16:30 › Distributing points on the real projective plane - Pedro López-Gómez - Universidad de Cantabria
main file
15:30 - 16:30 › Efficient evaluation of Bézier-type objects and their derivatives - Filip Chudy - Institute of Computer Science, University of Wrocław
main file
15:30 - 16:30 › Energy-Preserving Hamiltonian Neural Networks for Stock Price Forecasting - George Tzagkarakis - Research Institute of Organizations Management, University of Bordeaux, France, Foundation for Research and Technology Hellas
main file
15:30 - 16:30 › Exploring refinement strategies for locally linear independent LR B-splines - Lisa Groiss - Johannes Kepler University Linz
main file
15:30 - 16:30 › G1 smooth Biquintic Approximation of Catmull-Clark Subdivision Surfaces - Michelangelo Marsala - Université Côte d'Azur
main file
15:30 - 16:30 › Gauss–Legendre polynomial for the shape control of parametric curves - Soo Hyun Kim - Applied Algebra and Optimization Research Center, Sungkyunkwan University
main file
15:30 - 16:30 › Gobal convergence of ResNets: From finite to infinite width using linear parameterization - Raphaël Barboni - Département de Mathématiques et Applications - ENS Paris
main file
15:30 - 16:30 › Image Segmentation Using Hidden Markov Models and convolutional neural network - Hanane DALIMI - DALIMI Hanane
main file
15:30 - 16:30 › Iterative coordinates - Qingjun Chang - Universitá della Svizzera Italiana
main file
15:30 - 16:30 › Looking for invariance in Locally Linear Embedding - Elodie Maignant - E-Patient : Images, données & mOdèles pour la médeciNe numériquE, CB - Centre Borelli - UMR 9010, Université Côte d'Azur
main file
15:30 - 16:30 › Minimal Surface Generating Flow - Jiri Minarcik - Czech Technical University in Prague
main file
15:30 - 16:30 › Multiple Multiresolution Analysis for Image Compression - Mariantonia Cotronei - Mariantonia Cotronei
main file
15:30 - 16:30 › NL-Ridge: a novel statistical patch-based approach for image denoising - Sébastien Herbreteau - SERPICO Project-Team Inria Centre Rennes - Bretagne Atlantique. UMR144 CNRS Institut Curie, PSL Research University, Sorbonne Université.
main file
15:30 - 16:30 › On a linear Gromov-Wasserstein distance - Florian Beier - Technische Universität Berlin
main file
15:30 - 16:30 › Optimization of a mutual shape based on the Fréchet-Nikodym metric for 3D shapes fusion - Stephanie Jehan-Besson - Centre de Recherche en Acquisition et Traitement de lÍmage pour la Santé
main file
15:30 - 16:30 › Point cloud registration for algebraic varieties using Riemannian optimization - Florentin Goyens - Paris Dauphine
main file
15:30 - 16:30 › Spurious minimizers in non uniform Fourier sampling optimization - Alban Gossard - Institut de Mathématiques de Toulouse UMR5219
main file
15:30 - 16:30 › Super-resolution of generalized spikes and spectra of confluent Vandermonde matrices - nuha diab - Diab
main file
15:30 - 16:30 › Using photogrammetry for the objective study of ancient bowed instruments: a machine learning approach - Philémon Beghin - Institute of Information and Communication Technologies, Electronics and Applied Mathematics
main file
16:30 - 19:40 Minisymposium 7 - Advances in subdivision and applications (Amphitheater) - Chair: Costanza Conti (+)  
16:30 - 16:55 › Multivariate Up-like Functions - Nira Dyn, Tel Aviv University (talk delivered by Costanza Conti)
main file
16:55 - 17:20 › A shape preserving C2 non-linear, non-uniform, subdivision scheme with fourth-order accuracy - Jungho Yoon, Ewha Womans University
main file
17:20 - 17:45 › Dual subdivision and interpolation - Lucia Romani - Alma Mater Studiorum - Universitá di Bologna
main file
17:45 - 18:10 › Multiscaling manifold-valued data via approximation subdivision schemes - Nir Sharon - School of Mathematical Sciences [Tel Aviv]
main file
18:10 - 18:35 › A factorization framework for Hermite subdivision schemes reproducing polynomials of high degree - Caroline Moosmueller - University of California, San Diego
main file
18:35 - 19:00 › A novel algorithm to compute the joint spectral radius - Feta flavoured Ipa - Mejstrik Thomas - University of Vienna [Vienna]
main file
19:00 - 19:25 › Cutting convex poyhedra - Hartmut Prautzsch - Karlsruhe Institute of Technology, Hartmut Prautzsch
main file
16:30 - 19:25 Minisymposium 8 - Advances PH curves and PN surfaces (Room A) - Chair: Marjeta Knez (+)  
16:30 - 16:55 › Interpolation of 3D data streams with C^2 PH quintic splines - Alessandra Sestini - Università degli Studi di Firenze = University of Florence [Firenze]
main file
16:55 - 17:20 › Construction of G^2 Hermite interpolants with prescribed arc lengths - Maria Lucia Sampoli, Department of Information Engineering and Mathematics, University of Siena
main file
17:20 - 17:45 › Design by planar and spatial PH B-Spline curves - Gudrun Albrecht, Escuela de Matemáticas, Universidad Nacional de Colombia, Sede Medellín
main file
17:45 - 18:10 › Hodograph based shape control for polynomial curves - Hwan Pyo Moon, Moon
main file
18:10 - 18:35 › Surfaces with polynomial area element and related topics - Miroslav Lavicka, University of West Bohemia
main file
18:35 - 19:00 › Construction of polynomial minimal surfaces with Pythagorean normals - Emil Žagar, Faculty of mathematics and physics, University of Ljubljana
main file
19:00 - 19:25 › Polynomiality vs. rationality of Pythagorean hodograph/normal curves and surfaces - Zbynek Sir - Charles University Prague
main file
16:30 - 19:25 Contributed session 7 - Approximation (Room B) - Chair : Michael Floater (+)  
16:30 - 16:55 › Identifying the non-trivial zeros of the Riemann zeta function for prime counting function approximation in the Loewner framework - Charles Poussot-Vassal, ONERA, Université de Toulouse [Toulouse]
main file
16:55 - 17:20 › Lower bounds in rational approximation to delays - Laurent Baratchart, APICS (Inria Sophia Antipolis - Méditerranée)
main file
17:20 - 17:45 › Maximum relative distance between real rank-two and rank-one tensors - Henrik Eisenmann, Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences
main file
17:45 - 18:10 › On the optimal constants in the two-sided Stechkin inequalities - Thomas Jahn, Chemnitz University of Technology
main file
18:10 - 18:35 › Optimal Learning - Peter Binev, University of South Carolina (UofSC)
main file
18:35 - 19:00 › Robust Eigenvectors of Symmetric Tensors - Konstantin Usevich - Centre de Recherche en Automatique de Nancy
main file
16:30 - 19:25 Contributed session 8 - Sampling (Room C) - Chair : Michael Griebel (+)  
16:30 - 16:55 › High-dimensional hyperbolic wavelet regression using low-dimensional structures - Laura Lippert - Chemnitz University of Technology
main file
16:55 - 17:20 › The uniform sparse FFT with application to PDEs with random coefficients - Fabian Taubert - Chemnitz University of Technology
main file
17:20 - 17:45 › Spherical cap discrepancy of perturbed lattices under the Lambert projection - Ferizović Damir - KULeuven
main file
17:45 - 18:10 › Lattices enumeration via linear programming - Abdellah Chkifa - Université Mohammed VI Polytechnique
main file
18:10 - 18:35 › The local sample complexity of non-linear least squares approximation - Philipp Trunschke - Nantes Université
main file
18:35 - 19:00 › Symbolically separable low-dimensional nonlinear least squares - Wen-shin Lee - University of Stirling
main file
19:25 - 19:40 Memorial words on Maria Charina (Amphitheater) - Costanza Conti  

mercredi 22 juin 2022

Heures événement (+)
09:00 - 10:00 Plenary talk (Amphitheater) - Chair : Ed Saff (+)  
09:00 - 10:00 › Moments, positive polynomials and the Christoffel function - Jean Bernard Lasserre, LAAS-CNRS-IMT
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 13:00 Minisymposium 9 - Interactive Simulation (Amphitheater) - Chairs: Klaus Hildebrandt and Jorg Peters (+)  
10:30 - 10:55 › Visual Haptic Feedback for Training of Robotic Suturing - Jérémie Allard
main file
10:55 - 11:20 › Virtual Assembly Using Haptic Force-Feedback Rendering - Barbic Jernej - University of Southern California
main file
11:20 - 11:45 › Subspaces for Simulation of Deformations and Contact - Miguel Otaduy - Universidad Rey Juan Carlos
main file
11:45 - 12:10 › Physics-Based Character Animation in Real-Time - Martin Komaritzan - Dortmund University
main file
12:10 - 12:35 › Direct (and inverse) modeling of inflatables and other wrinkled thin shells - Mélina Skouras - Anima (Inria Grenoble Rhône-Alpes)
main file
12:35 - 13:00 › Computing with trivariate splines on irregular meshes - JORG PETERS, University of Florida [Gainesville]
main file
10:30 - 13:25 Minisymposium 10 - Point configurations on curves and surfaces and related energy problems (Room A) - Chairs: Doug Hardin and Alex Vlasiuk (+)  
10:30 - 10:55 › On the solution of a Riesz equilibrium problem and integral identities for special functions - Ed Saff, Vanderbilt University
main file
10:55 - 11:20 › Effect of Periodic Arrays of Defects on Lattice Energy Minimizers - Bétermin Laurent, Institut Camille Jordan
main file
11:20 - 11:45 › A use of the generalized Hopf bration in minimal energy problems - Ujué Etayo, Universidad de Cantabria
main file
11:45 - 12:10 › From Delaunay to Curved Optimal Delaunay Triangulations - Pierre Alliez - Inria Sophia Antipolis - Méditerranée
main file
12:10 - 12:35 › Spherical Fibonacci Points: Hyperuniformity, and more - Johann Brauchart - Graz University of Technology
main file
10:30 - 13:00 Contributed session 9 - Learning (Room B) - Chair : Rachel Ward (+)  
10:30 - 10:55 › Approximation speed of quantized vs. unquantized ReLU neural networks and beyond. - Antoine Gonon - Univ Lyon, ENS de Lyon, UCBL, CNRS, Inria, LIP, F-69342 Lyon,
main file
10:55 - 11:20 › Fast and memory-efficient independent component analysis using Lie group techniques - Matthias Hermann - Institute for Optical Systems, University of Applied Sciences Konstanz
main file
11:20 - 11:45 › Wasserstein distance, the Witten Laplacian, and Applications - Nicholas Marshall - Princeton University
main file
11:45 - 12:10 › Supervised learning of sheared distributions using linearized optimal transport - Varun Khurana - Department of Mathematics [San Diego]
main file
12:10 - 12:35 › The Unbalanced Gromov-Wasserstein distance - Thibault Sejourne - Departement de Mathematiques et Applications
main file
10:30 - 13:00 Contributed session 10 - CAGD (Room C) - Chair : Rida Farouki (+)  
10:30 - 10:55 › Discrete Developable Meshes - Victor Ceballos Inza, King Abdullah University of Science and Technology
main file
10:55 - 11:20 › Interactive Design with Developable Surfaces - Florian Rist, King Abdullah University of Science and Technology, Vienna University of Technology
main file
11:20 - 11:45 › Multi-sided surfaces interpolating arbitrary boundaries with intuitive interior control - Péter Salvi, Budapest University of Technology and Economics
main file
11:45 - 12:10 › q-Bernstein bases over triangular domains - Delgado Jorge, Universidad de Zaragoza
main file
12:10 - 12:35 › Quadrilateral mesh create from a given cross field - Kokou DOTSE, ONERA / DTIS
main file
12:35 - 13:00 › Curve-guided 5-axis CNC flank milling of free-form surfaces using custom-shaped tools - Rajain Kanika, BCAM
main file
19:00 - 22:00 Optional boat excursion and sunset dinner cocktail  

jeudi 23 juin 2022

Heures événement (+)
09:00 - 10:00 Plenary talk (Amphitheater) - Chair : Virginie Ehrlacher (+)  
09:00 - 10:00 › Concentration for random matrix products, with applications - Rachel Ward, University of Texas at Austin
main file
10:00 - 10:30 Coffee break (Lobby)  
10:30 - 12:35 Minisymposium 11 - Approximation and deep network (Amphitheater) - Chair: Johannes Schmidt-Hieber (+)  
10:30 - 10:55 › Image classification: A (new) statistical viewpoint - Sophie Langer, University of Twente
main file
10:55 - 11:20 › Intrinsic versus extrinsic dimensionality of ground truths - Dennis Elbrächter, ETH Zurich
main file
11:20 - 11:45 › Alignment and convergence of kernels in deep learning - Matus Telgarsky, University of Illinois
main file
11:45 - 12:10 › Momentum Residual Neural Networks - Michael E. Sander - Département de Mathématiques et Applications - ENS Paris
main file
12:10 - 12:35 › The Kolmogorov-Arnold representation theorem revisited - Johannes Schmidt-Hieber, University of Twente
main file
10:30 - 12:35 Minisymposium 12 - Optimization on manifolds (Room A) - Chair: Nicolas Boumal (+)  
10:30 - 10:55 › Revisiting Riemannian optimization for the symmetric eigenvalue problem - Bart Vandereycken, Department of Mathematics, University of Geneva
main file
10:55 - 11:20 › A continuous-time perspective for modeling acceleration in Riemannian optimization - Aurelien Lucchi, University of Basel
main file
11:20 - 11:45 › Negative curvature obstructs acceleration for geodesically convex optimization, even with exact first-order oracles - Christopher Criscitiello, EPFL
main file
11:45 - 12:10 › Riemannian optimization tools for optimal transport - Bamdev Mishra, Microsoft
main file
12:10 - 12:35 › Fast and accurate optimization on the orthogonal manifold without retractions - Pierre Ablin, LAMSADE
main file
10:30 - 12:35 Contributed session 11 - Multiresolution (Room B) - Chair : Kai Hormann (+)  
10:30 - 10:55 › Bear subdivision schemes for modeling smooth surfaces - Tatyana Zaitseva, Lomonosov Moscow State University
main file
10:55 - 11:20 › Geometric Hermite Interpolation - Hofit Ben Vardi, School of Mathematical Sciences [Tel Aviv] - Nira Dyn, Tel Aviv University [Tel Aviv] - Nir Sharon, School of Mathematical Sciences [Tel Aviv]
main file
11:20 - 11:45 › Graph Wedgelets: an Adaptive Tool for Data Compression on Graphs based on Binary Wedge Partitioning Trees - Wolfgang Erb, Dipartimento di Matematica "Tullio Levi-Civita", University of Padova
main file
11:45 - 12:10 › Wavelets on intervals derived from arbitrary compactly supported biorthogonal multiwavelets - Michelle Michelle, University of Alberta
main file
12:10 - 12:35 › Non-oscillatory surfaces generation using subdivision schemes - Sergio López-Ureña, Universitat de València
main file
10:30 - 12:35 Contributed session 12 - Approximation (Room C) - Chair : Peter Binev (+)  
10:30 - 10:55 › Sobolev approximation on the ball - Marriaga Misael E., Universidad Rey Juan Carlos [Madrid]
main file
10:55 - 11:20 › Discontinuity indicators based on null rules for non-regular surface reconstruction - Cesare Bracco, Department of Mathematics and Computer Science "U. Dini" - University of Florence
main file
11:20 - 11:45 › Modified Bernstein operator and new generalizations of Bezier curves - Paola Lamberti, universitá di Torino
main file
11:45 - 12:10 › On Bernstein-type operators preserving derivatives - Teresa E. Pérez, IMAG & Department of Applied Mathematics. University of Granada (Spain)
main file
12:10 - 12:35 › On the monotonicity of generalized barycentric coordinates on convex polygons - Michael Floater, University of Oslo
main file
12:35 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:30 Plenary talk (Amphitheater) - Chair : Quentin Merigot (+)  
14:30 - 15:30 › Geometry Processing with Intrinsic Triangulations - Keenan Crane
main file
15:30 - 16:30 Poster session (Lobby)  
16:30 - 19:25 Minisymposium 13 - High dimensional approximation and PDEs (Amphitheater) - Chair: Anthony Nouy (+)  
16:30 - 16:55 › Influence of Monte-Carlo sampling on the convergence rates of greedy algorithms for reduced-basis methods - Virginie Ehrlacher - CERMICS
main file
16:55 - 17:20 › Dynamical low-rank approximation for parabolic problems - André Uschmajew - Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences
main file
17:20 - 17:45 › Empirical adaptive Galerkin FEM for parametric PDEs - Martin Eigel - WIAS
main file
17:45 - 18:10 › Convergence of adaptive stochastic collocation with finite elements - Michael Feischl - TU Wien
main file
18:10 - 18:35 › Analyticity and sparsity in uncertainty quantification for PDEs with Gaussian random field inputs - Jakob Zech - Department of Mathematics and Computer Science [Heidelberg]
main file
18:35 - 19:00 › Approximation classes of tree tensor networks - Anthony Nouy - Laboratoire de Mathématiques Jean Leray
main file
16:30 - 19:25 Minisymposium 14 - Optimal transport, shape analysis and geometry processing (Room A) - Chair: François-Xavier Vialard (+)  
16:30 - 16:55 › Inferring cell dynamics by learning curves valued in the Wasserstein space - Hugo Lavenant - Bocconi University [Milan, Italy]
main file
16:55 - 17:20 › Fisher information geometry of beta and Dirichlet distributions - Alice Le Brigant - SAMM
main file
17:20 - 17:45 › Démantèlement des métriques d'espaces de varifolds pour l'appariements partiels de courbes et surfaces. - Irène Kaltenmark - Mathématiques Appliquées Paris 5
main file
17:45 - 18:10 › Parallel transport for cardiac motion modeling: exploration of relative volume-preserving strategies - Nicolas Guigui - Inria
main file
18:10 - 18:35 › Convexification of branched transport - Julius Lohmann - University of Munster
main file
18:35 - 19:00 › Computational optimal transport: mature tools and open problems - Jean Feydy - Inria Paris-Rocquencourt
main file
19:00 - 19:25 › The Linearized Hellinger-Kantorovich Distance - Bernhard Schmitzer - Uni Goettingen
main file
16:30 - 19:25 Contributed session 13 - Geometry (Room B) - Chair : Carla Manni (+)  
16:30 - 16:55 › Conical Surfaces - Jonas Tervooren, Tervooren, Jonas
main file
16:55 - 17:20 › Designing asymptotic geodesic hybrid gridshells - Hui Wang - King Abdullah University of Science and Technology
main file
17:20 - 17:45 › Detecting projective equivalences of planar curves birational to elliptic and hyperelliptic curves - Carlos Hermoso - Universidad de Alcalá
main file
17:45 - 18:10 › Projective equivalences and Mu-bases of rational curves in any dimension. - Juan Gerardo Alcazar - Universidad de Alcalá = University of Alcalá
main file
18:10 - 18:35 › A checkerboard pattern approach to isothermic surfaces - Felix Dellinger, Technische Universität Graz, Vienna University of Technology
main file
18:35 - 19:00 › Surfaces with a constant ratio of principal curvatures - Helmut Pottmann - King Abdullah University of Science and Technology
main file
19:00 - 19:25 › Projective equivalences of rational algebraic space curves using differential invariants - Uğur Gözütok, Karadeniz Technical University
main file
16:30 - 19:25 Contributed session 14 - Sampling (Room C) - Chair : Paul Catala (+)  
16:30 - 16:55 › Recognition and approximation of space curves on 3D digital models - Chiara Romanengo - CNR-IMATI
main file
16:55 - 17:20 › Cardinal and semi-cardinal interpolation with Mat\'{e}rn kernels - Aurelian Bejancu - Kuwait University
main file
17:20 - 17:45 › Direct inversion methods for the multivariate nonequispaced fast Fourier transform - Melanie Kircheis - Chemnitz University of Technology
main file
17:45 - 18:10 › From (β,γ)-Chebyshev functions of the interval to (β,γ)-Lissajous curves of the square - Francesco Marchetti - Dipartimento di Matematica ``Tullio Levi-Civita'' -- Università degli Studi di Padova
main file
18:10 - 18:35 › Gaussian Processes in the Flat Limit - Simon Barthelmé - Grenoble Images Parole Signal Automatique
main file
18:35 - 19:00 › Non-Parametric Estimation of Manifolds from Noisy Data - Barak Sober - Department of Statistics and Data Science [Hebrew University]
main file

vendredi 24 juin 2022

Heures événement (+)
09:00 - 11:05 Minisymposium 15 - Deep learning in geometry processing (Amphitheater) - Chair: Gabriel Peyré (+)  
09:00 - 09:25 › Efficient and robust learning on non-rigid surfaces - Maks Ovsjanikov - Maks Ovsjanikov, Ecole Polytechnique
main file
09:25 - 09:50 › Equivariant Subgraph Aggregation Networks - Maron Haggai - Nvidia Research
main file
09:50 - 10:15 › Learning Deformation Patterns of Surface Meshes of Different Sizes - Sara Hahner - Fraunhofer SCAI, University of Bonn
main file
10:15 - 10:40 › Learning Scale Invariant Signatures for Planar Curves - Roy Velich - Technion - Israel Institute of Technology [Haifa]
main file
10:40 - 11:05 › Locally refined quad meshing based on convolutional neural networks - Felix Scholz, Johannes Kepler University Linz
main file
09:00 - 11:05 Minisymposium 16 - Graphs embedded on surfaces (Room A) - Chair: Arnaud de Mesmay (+)  
09:00 - 09:25 › Linear-size $\e$-Emulators for Planar Graphs - Hsien-Chih Chang - Dartmouth College
main file
09:25 - 09:50 › Distance related problems in planar graphs and graphs on surfaces - Cabello Sergio - University of Ljubljana and IMFM, Slovenia
main file
09:50 - 10:15 › Short topological decompositions of non-orientable surfaces - Arnaud de Mesmay, CNRS, LIGM
main file
10:15 - 10:40 › Minimum Height Drawings of Ordered Trees in Polynomial Time: Homotopy Height of Tree Duals - Tim Ophelders - Utrecht University, TU Eindhoven
main file
10:40 - 11:05 › A tour of algorithms for curves on surfaces - Francis Lazarus - CNRS, Optimisation Combinatoire
main file
09:00 - 11:05 Contributed session 15 - Sampling (Room B) - Chair : Blanche Buet (+)  
09:00 - 09:25 › A framework for optimal convex regularization for the recovery of low-dimensional models - Yann Traonmilin - Univ. Bordeaux, Bordeaux INP, CNRS, IMB, UMR 5251,F-33400 Talence, Samuel Vaiter - CNRS, Université Côte d'Azur, LJAD, Nice, France
main file
09:25 - 09:50 › Approximating Singular Measures on the Torus with Moment Polynomials - Paul Catala - University of Osnabrück
main file
09:50 - 10:15 › Super-resolution on compact manifolds - Dmitry Batenkov - School of Mathematical Sciences [Tel Aviv University]
main file
10:15 - 10:40 › Low-rank approximation of least squares fitting with bivariate tensor-product splines - Dominik Mokriš - MTU Aero Engines AG
main file
10:40 - 11:05 › On the numerical stability of barycentric rational interpolation - Chiara Fuda, Universitá della Svizzera Italiana
main file
09:00 - 11:05 Contributed session 16 - Splines (Room C) - Chair : Gudrun Albrecht (+)  
09:00 - 09:25 › Dupin cyclide spline surfaces of arbitrary topology - Jean Michel Menjanahary - Vilnius university
main file
09:25 - 09:50 › Hyperbolic-polynomial penalized splines: existence, uniqueness, and reproduction properties - Rosanna Campagna - University of the Study of Campania Luigi Vanvitelli
main file
09:50 - 10:15 › Numerical Quadrature for Quadrilateral Gregory Patches - Jiri Kosinka - University of Groningen
main file
10:15 - 10:40 › Properties and applications of polygonal blending splines - Tatiana Kravetc - The Arctic University of Norway
main file
10:40 - 11:05 › Spline based techniques to make any parametric curve / surface editable - Arne Lakså - The Arctic University of Norway
main file
11:05 - 11:30 Coffee break (Lobby)  
11:30 - 12:30 Plenary talk (Amphitheater) - Chair : Dany Leviatan (+)  
11:30 - 12:30 › Global constraints in Hermite interpolation problems - Rida Farouki - University of California , Davis
main file
12:30 - 12:40 Closing remarks (Amphitheater)  
  
Personnes connectées : 1 Vie privée
Chargement...